Projekty

Boží muka nedáme

Boží muka na Fialníku

O projektu

Lokalita: Klokočí, Okres Semily, Česká republika
Realizátor: Miroslav Hlubuček
Koordinátor a kontakt: Miroslav Hlubuček hrad.rotstejn@seznam.cz
Předpokládaný počet účastníků: 14

Úprava okolí Božích muk na Fialníku zničeného vandaly během léta 2015

Kategorie:
Okolí
Stav:
Uzavřený

V loňském roce jsme byli dokonce mezi oceněnými s projektem Oživlá Boží muka.(k.ú. Klokočí u Turnova, okres Semily) Bohužel památku a její okolí ničí vandalové jak skládkou odpadků tak parkováním až u Božích muk, lípy někdo pokropil nějakým jedem aby se vešlo více aut, keře byla rozkradeny, růže zničeny. Proto jsme se rozhodli, že Boží muka nedáme a spolu s obcí jejich okolí upravíme znovu.

Kdy bude projekt probíhat

Dopoledne Odpoledne
Čtvrtek 8. října
Pátek 9. října
Sobota 10. října 10.00 – 11.30 15.00 – 17.30
Neděle 11. října

Přesný čas: Od 10:00 dokud nebude hotovo

Mapa: Klokočí, Okres Semily, Česká republika

Zhodnocení projektu

Boží muka nedáme aneb 72 hodin po našem Boží muka na Fialníku jsou kulturní památkou podle zákona 20/1987 Sb ve znění pozdějších předpisů. Jejich restaurování muselo tedy proběhnout odborně a na nás, jako na dobrovolnících  bylo uklidit jejich okolí. Tedy pokácet náletové dřeviny, vysekat mohutný porost pámelníku, uklidit divokou skládku , vyset trávník vysázet růže a lípy. To vše jsme udělali v roce 2014. Těšili jsme se z toho jak se nám dílo podařilo a jak na něj v následujícím roce navážeme umístěním laviček a informační tabule. Na 22.8.2015 bylo s obcí Klokočí, sousedy a přáteli domluveno slavnostní požehnání Božích muk u příležitosti 655 výročí udělení trhovního práva císařem a králem Karlem IV. Panu Ješkovi z Rotštejna. V pátek 21.8 kolem poledne jsme k Božím mukám nesli květiny a svíčky, abychom připravili na slavnostní obřad. Nastal šok. Přímo před Božími muky byla složená hromada hlíny, kamení, kořenů a odpadků. Lípy se někdo pokusil otrávit, část keřů a růže byly ukradeny. Tehdy jsme si řekli, že Boží muka nedáme! Ve spolupráci s obcí Klokočí, jsme zařídili zmizení toho nejhorší z nově vzniklé skládky a lípy jsme omyli vodou. Druhý den ráno proběhlo požehnání v poněkud smutné náladě, protože ani přes naši snahu se následky vandalismu nepodařilo zahladit zcela. Hned po požehnání jsme se se sousedy a panem starostou domluvili a na brigádě 10.10. v 10.hodin Sešlo se nás 21. Z toho tři děti , Lukášek a Ondrášek, kteří s námi sázeli lípy už v loni a přibyl Toníček . Posbírali jsme poházené odpadky, vyhrabali celý pozemek, zaseli znovu trávu a na svahy směs trávy a lučních květin. K Božím mukám jsme zasadili nové růže a keře. Lípy se po odborném ošetření, kterého se jim dostalo v průběhu září vzpamatovaly, tak jsme je okopali, podle rady zahradníků přihnojili a zamulčovali jejich okolí. Kolem vlastních Božích muk jsme vytvořili z dřevěných obrubníčků tvar plástve, aby chránila nově zasazené růže a následně jsme zasadili spousty cibulí tulipánů a narcis. Vše jsme zalili a obsypali mulčovací kůrou. Pečlivě jsme vyměřili vzdálenost od obou lip a do středu jme zasadili s panem Tomášem Opočenským starostou obce Klokočí a paní H.T. Hlubučkovou, členkou prezidia Památkové komory České republiky javor mléč, který jsme dostali od ČRDM. Protože strom pomáhal sázet Toníček, dostal po něm javor jméno. Klid Božích muk tedy hlídá javor Toníček a tři zachráněné lípy, pojmenované po dětech,které je sázeli před rokem – Ondra, Lukáš a Miroslav. Následně jsme panu starostovi obce Klokočí předali malby svatých – svatého Václava a svaté Ludmily, kteří byli z Božích muk odstranění v roce 1918. Milena Zachařová namalovala nové světce do nik v Božích mukách podle vyprávění pamětníků. Zbývající dva, svatého Prokopa a svatého Antonína obdrží obec o první neděli adventní na slavnostním rozsvěcení vánočního stromku v Klokočí.

Miroslav Hlubuček místopředseda Ochrany Klokočských skal, z.s,

< Zpět na seznam projektů

Patroni projektu

Alice Nellis, filmová režisérka

Sázet stromy je činnost, která v sobě nese množství metafor. Některé jsou fyzické, některé duchovní, které určitě neznám… Uchýlím se tedy k té nejjednodušší, ale proto možná nejpůsobivější – zázrak toho, že něčeho tak malého, skromného a tichého, jako je semeno, může vyrůst něco tak majestátního, mocného a produktivního jako je strom, stojí za to zažít.

Alice Nellis, filmová režisérka

Partneři projektu

Záštita ministra životního prostředí
Richarda Brabce
Záštita ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
Kateřiny Valachové
Záštita ministryně práce a sociálních věcí
Michaely Marksové