Články

Dobrovolníci budou po tři dny v ČR zvelebovat své okolí

| Soňa Polak | Tiskové zprávy
úvodní projekt ČRDM v Divoké Šárce

Tisíce dobrovolníků v celé České republice budou počínaje dneškem po 72 hodin zvelebovat své okolí, pomáhat druhým nebo přírodě. Naplánováno mají přes 600 akcí, mezi kterými jsou například úklidy lesů, parků, dětských hřišť a školních pozemků, výsadby stromů a keřů, zkrášlování autobusových zastávek, čištění ptačích budek nebo sběr kaštanů. Někde si dobrovolníci naplánovali sociální projekty jako návštěvu seniorů, pomoc dětem s postižením nebo výpomoc v útulcích pro zvířata.

Akci popáté pořádá Česká rada dětí a mládeže, jejímž cílem je zapojit do ní co nejvíce mladých lidí, přimět je k dobrovolné práci pro své okolí a ukázat, že mohou ve svém okolí změnit věci, které se jim nelíbí. Patronát nad letošním ročníkem převzala tenistka Karolína Plíšková, režisérka Alice Nellis, herci Veronika Kubařová a Matyáš Valenta nebo youtuber Johny Machette. Celý projekt dnes dopoledne oficiálně zahájila akce České rady dětí a mládeže v Malé Šárce v Praze 6, kde dobrovolníci pracovali na obnově turistického altánu. „Opravili jsme střechu, vybetonovali podstavec, vyměnili zchátralých dřevěných částí objektu. Byly to i práce odborné, proto nám s rekonstrukcí pomohli i Lesy hlavního města Prahy,“ uvedl místopředseda rady Ondřej Šejtka. K pracantům v modrých tričkách s projektovými motivy se připojil i starosta MČ Praha 6 Ondřej Kolář. „Je to jednoznačně dobrá věc,“ míní starosta šestého pražského obvodu, „protože Divoká Šárka je hodně navštěvovaná, lidi sem hodně chodí. A když uvidí, že se tady dá takovýmto způsobem něco opravit, tak se třeba začnou sami zajímat o to, jak by mohli nějakým svým dílem přispět taky.“ V Praze a blízkém okolí proběhne v tomto ročníku celkem 60 dílčích projektů. Oproti loňskému roku je to nárůst o 5 projektů. K dalším pražským dobrovolnickým projektům, které se dnes konaly, patří například tyto: DOBRO.ZOOT sbíral listí jírovce maďalu napadeného klíněnkou jírovcovou na Žižkově.„Díky sběru listí se zamezuje vylíhnutí další generace škůdců. Za jednu sezónu se může vylíhnout 3 – 5 generací. Housenky klíněnky vykousávají vnitřní pletiva listu a znemožňují tak stromu provádět fotosyntézu, ten pak vlastně „hladoví“. Takto oslabený strom snadno podlehne např. houbové infekci,“ řekla Jitka Pánková, hlavní koordinátorka Dobro.ZOOT V Praze 8 Centrum integrace dětí a mládeže připravilo akci pro seniory. „Hlavním cílem je podpora aktivního života a trávení volného času seniorů především s mladými lidmi a tím zlepšení kvality života. Mezigenerační solidaritou dochází k psychické podpoře a pomoci osamělým a emocionálně strádajícím seniorům, kteří budou při individuálních návštěvách zapojeni do připraveného programu,“ řekla ředitelka centra Marie Petrželová.

Žáci třídy 6. B ze školy Sunny Canadian International School , Jesenice – Osnice se zapojili do projektu 72 hodin tím, že vnesli do programu v mateřské škole Sunny Canadian nové prvky. Vymysleli si, že několika třídám budou předčítat a zároveň pro děti během dopoledne připraví zábavný program. PR manažerka školy Ing. Michaela Halvová k celé akci říká: „Jsme rádi, že můžeme i tímto způsobem děti motivovat, přimět je k samostatné organizaci celého projektu, a účastí v projektu podpořit sounáležitost a spolupráci mladších a starších dětí. Tímto vším budujeme přátelské klima školy a školky. Je krásné vidět šťastné tváře všech našich dětí, napříč věkovými skupinami.“ V pražských Stodůlkách děti ze speciální třídy ZŠ Lužiny – družina 2, se věnovaly sběru plodu pro krmení ptáčků. „Pravidelně každý rok se věnujeme k přípravě materiálu ke krmení ptáčků v zimě, které potom můžeme i sledovat z oken naší družiny. Vždy je třeba udělat velký úklid nejen okolí stromu s krmítky,“ řekla koordinátorka projektu paní učitelka Eva Frančeová.

< Zpět na seznam článků
Český youtuber a raper Johny Machette

Johny Machette

Youtuber a raper

Proč jsi se rozhodl podpořit projekt 72 hodin ?

Baví mě práce s mládeží a chci jim svoje zkušenosti ze života nějak vracet. Dobrovolnictví je důležitá věc a měli bychom si pomáhat, tuto informaci jim chci tímto projektem předat a zdůraznit.

Více o patronech >

Partneři projektu

Záštita ministra životního prostředí
Richarda Brabce
Záštita ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
Kateřiny Valachové
Záštita ministryně práce a sociálních věcí
Michaely Marksové