Články

Je fajn, že i mladí mají pořád ještě zájem udělat něco pro druhé

| Soňa Polak | Aktuality
Jiří Gurecký, vedoucí projektu 72 hodin, foto: Jiří Majer

Rozhovor s Jiřím Gureckým, hlavním koordinátorem letošního projektu 72 hodin foto: Jiří Majer

Kolik projektů v současné době, týden před samotným zahájením 72 hodin, jeho organizátoři registrují? A jaké téma mezi nimi dominuje?

V současné době registrujeme pět set dvacet pět projektů, předpokládám tak, že se dostaneme zhruba ke stejným číslům jako v minulém roce, tedy nad šest set dílčích projektů. Pozitivní je, že se do nich zapojuje víc lidí, už v tuhle chvíli jich je nahlášených přes šestadvacet tisíc. Témata jsou víceméně stejná jako loni: hodně se uklízí, sázíme stromy… Jsou tam ale i projekty, které z tohoto rámce vybočují. Máme třeba skupiny, které chodí hrát divadlo či zpívat do nemocnic, nebo do domovů pro seniory. A právě senioři nás svým zájmem zapojit se do akce velmi potěšili. Projektu se jich zúčastní více než dvě stě padesát. V jednom z chystaných projektů se parta asi šedesáti seniorů rozhodla, že si zvelebí svůj „domov důchodců“. Je fajn, že se nám tak daří oslovovat lidi napříč celým věkovým spektrem.

Hlásí se s dobrovolnickými projekty do letošního ročníku častěji školní třídy, nebo dětské a mládežnické spolky, případně lidé z jiných neziskových organizací? V jakém zhruba poměru?

Hlásí se nám dobrovolníci ze všech zmiňovaných organizací, ale školy jednoznačně převládají – ze všech projektů je více než polovice školních.

Pokud jde o spolky, které z nich jsou v tomto ohledu doposud asi nejakčnějších?

Hasiči. Po nich následuje Pionýr, Asociace TOM, Junák – český skaut a pak už jsou to spolky, které přihlásily jednotky projektů.

Celý rozhovor najdete na stránkách zpravodajského serveru ADAM.cz: http://www.adam.cz/…o-druhe.html

< Zpět na seznam článků
Matyáš Valenta

Matyáš Valenta

Herec, scénárista

Vím, že pomáhat není v dnešní době pro každého samozřejmostí. Proto se mi projekt 72 hodin hodně líbí. Myslím, že může spoustě lidem ukázat, že pomoct někomu nemusí být nic náročného a že bychom si měli pomáhat nejen v rámci charitativních ak­cí.

Více o patronech >

Partneři projektu

Záštita ministra životního prostředí
Richarda Brabce
Záštita ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
Kateřiny Valachové
Záštita ministryně práce a sociálních věcí
Michaely Marksové