Patroni projektu 72 hodin

V letošním roce projekt 72 hodin opět podpořilo několik významných osobností z oblasti kultury, sportu a veřejného života. Každého z nich jsme se zeptali na několik otázek. Za jejich podporu jsme velmi vděční. Děkujeme naši patroni!


Matyáš Valenta, herec

Matyáš Valenta

Oblíbený mladý herec Matyáš Valenta (Franta ze seriálu Ulice) je patronem 72 hodin. O tom, proč se rozhodl projekt podporovat, nebo kdo v životě nejvíce pomohl jemu…

Proč se ti projekt 72 hodin líbí?

Vím, že pomáhat není v dnešní době pro každého samozřejmostí. Proto se mi projekt 72 hodin hodně líbí. Myslím, že může spoustě lidem ukázat, že pomoct někomu nemusí být nic náročného a že bychom si měli pomáhat nejen v rámci charitativních ak­cí.

Komu nebo čemu ty sám, opravdu rád pomáháš?

No, samozřejmě musím hlavně pomáhat doma. Pak dost často svojí sestře s matematikou, protože na ní nemá moc buňky (ségra, promiň…) a pokud je to časově jen trochu možné, rád se zapojím i do charitativních ak­cí.

Kdo tobě v životě nejvíce pomohl?

Určitě moji rodiče. Za všechno co mám, i co dělám a čeho jsem zatím dosáhl, vděčím hlavně jim.

Máš nějaké oblíbené motto „o pomoci“, klidně i nějaké vtipné až drsné

No, Mark Twain prý řekl „Nejjistější místo, kde naleznete pomocnou ruku, je na konci vašeho ramene“.

A vzkaz dobrovolníkům 72 hodin…

Jste bezvadní, že jste do toho šli! Zkuste ještě přemluvit i svoje kamarády a kamarádky, ať to taky zkusí. Když budeme pomáhat ostatním, budou i ostatní pomáhat nám!

Karolina Plíšková, tenistka

Karolina Pliskova

Není nic krásnějšího než pomáhat druhým a proto si velmi vážím lidí, kteří svojí dobrovolnou prací vylepšují prostředí, ve kterém žijeme. Všichni, kteří se projektu 72 hodin účastní, mají můj obdiv a podporu.

Alice Nellis, filmová režisérka

Režisérka Alice Nellis vzala projekt 72 hodin „do svých rukou“… Doslova, i jako jeho patronka.

Jaký byste poslala vzkaz dobrovolníkům?

Udělat něco dobrovolně znamená udělat něco za sebe a pro sebe. Udělat něco, protože to já chci udělat. Protože můžu. Protože cítím tu potřebu. Protože mi to udělá radost. Žijeme v době, kdy jsme odmalička do mnoha věcí a činností nuceni – rodinou, školou, společnosti. Dobrovolná práce je naopak projevem naší svobody a vůle. Není to jen něco pro druhé. Je to něco pro nás samotné.

Veronika Kubařová, herečka

Herečka Veronika Kubařová

Proč si se rozhodla podpořit projekt 72 hodin?

Protože se mi líbí projekty, které motivují mladé lidi přemýšlet o světě okolo. A ukazují, jak je někdy snadné pomoci a zapojit se aktivně do pomáhání.

Co tě napadne, když se řekne dobrovolnictví?

Napadne mě, že je to čas, který věnuji nějaké smysluplné a dobromyslné práci a nic za to neočekávám.

Proč by podle tebe měli lidé dělat něco dobrovolně?

Protože jim pak bude dobře na duši. Pokud si najdou odvětví, nebo prostě způsob pomoci, který je opravdu zajímá, bude je to i bavit. A to, že za sebou uvidí kus práce, je pocit k nezaplacení.

Máš osobní zkušenost s dobrovolnictvím? Pokud ano, tak jakou?

Letos jsem byla na jaře dobrovolně čistit břehy Berounky. Pluli jsme, velká skupina lidí na loďkách a postupně jsme vyčistili dlouhý úsek od pet flašek a dalších odpadků. Taky často dělám to, že když chodíme po horách, nebo prostě po přírodě, což mám moc ráda, beru nějaký sáček, nebo tašku a snažím se sbírat plastové obaly a pak je někde v civilizaci vyhazuji.

Kdo tobě v životě nejvíce pomohl?

Nejvíc mi pomohla právě příroda tím, že mi „vyrobila“ báječné rodiče, ti mi „vyrobili“ báječnou, nejlepší sestřičku, pak mi taky příroda „vyrobila“ skvělého manžela a moje bezvadné přátele. A ti všichni „vyrobení“ přírodou mi pomáhají, často jen tím, že jsou a často tím, co momentálně potřebuju! Proto taky ráda pomáhám já jim a taky té hlavní stvořitelce Přírodě. Je to pak takový příjemný kruh.

Johny Machette, youtuber a raper

Český youtuber a raper Johny Machette

Oblíbený český youtuber a raper Johny Machette, který je ambasadorem našeho projektu, poskytl rozhovor o dobrovolnictví.

Proč se ti projekt 72 hodin líbí?

Baví mě práce s mládeží a chci jim svoje zkušenosti ze života nějak vracet. Dobrovolnictví je důležitá věc a měli bychom si pomáhat, tuto informaci jim chci tímto projektem předat a zdůraznit.

Co tě napadne, když se řekne dobrovolnictví?

Pomoc nemohoucímu…

Kdo tobě v životě nejvíce pomohl?

Ohledně toho jak se dívat na svět a jak přistupovat k lidem mi rozhodně nejvíc pomohla výchova rodičů, ale co se týká pomoci s tím, zvládnout všechny problémy, tak moje bývalá spolužačka a nejlepší kamarádka Barbora Harakalová.“

Proč by podle tebe měli lidé dělat něco dobrovolně?

Karma rozhodně existuje. Všechno se ti vrátí zpět.

Matyáš Valenta

Matyáš Valenta

Herec, scénárista

Vím, že pomáhat není v dnešní době pro každého samozřejmostí. Proto se mi projekt 72 hodin hodně líbí. Myslím, že může spoustě lidem ukázat, že pomoct někomu nemusí být nic náročného a že bychom si měli pomáhat nejen v rámci charitativních ak­cí.

Více o patronech >

Partneři projektu

Záštita ministra životního prostředí
Richarda Brabce
Záštita ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
Kateřiny Valachové
Záštita ministryně práce a sociálních věcí
Michaely Marksové