Projekty

ZHSK huculům

ZHSK huculům

O projektu

Lokalita: Zmrzlík, Praha-Praha-Řeporyje, Česká republika
Realizátor: 170. skautský oddíl Ze-Hnje-She-Kha, družina Benjamínci, středisko Arcus Praha (Junák – český skaut, z. s.)
Koordinátor a kontakt: Michala Kateřina Rocmanová michala.k.rocmanova@crdm.cz
Předpokládaný počet účastníků: 12

Již tradičně pojedeme na farmu Aster – do HUCUL CLUBu k huculským koníčkům na Zmrzlík u Řeporyj. Trochu tam pomůžeme a za to si můžeme na chvíli sednout „na kůň“ :-)

Kategorie:
Příroda
Stav:
Uzavřený

Proč jezdíme pomáhat právě huculům? Protože v dobách, kdy byl skauting zakázán, byl náš oddíl od r. 1980 součástí TJ Aster – Hucul-Club jako turistický oddíl mládeže. TJ Aster později pomohla i při obnově Junáka v listopadu a prosinci 1989. HUCUL-CLUB – sdružení pro záchranu huculského koně – byl založen v roce 1972, kdy na celé planetě zbývalo jen asi 300 čistokrevných jedinců tohoto plemene. Vede plemennou knihu, v současné době chová asi 50 čistokrevných huculských koní a odchoval za dobu své existence více než 230 hříbat. Více: http://huculclub.eu/ Huculští koně jsou potomci tarpana a původní koně Karpatského oblouku (od Rumunska přes Zakarpatskou Rus, Polsko a Slovensko až po Beskydy) chovaní polodivoce do poloviny minulého století (kdy je zdecimovala válka a kolektivizace zemědělství). Jsou skromní, menší než jezdečtí koně (jen cca 150 cm v kohoutku), vytrvalí, odolní (nemusejí mít stáj ani v zimě). Mají znaky divokosti (nemají bílé zbarvení, mají stojatý kořen hřívy, zebrování na nohách, výrazný „úhoří pruh“ a „oslí kříž“ na zádech). Nejsou okovaní. Mají silný stádní pud a jsou přátelští k dětem.

Kdy bude projekt probíhat

Dopoledne Odpoledne
Čtvrtek 13. října
Pátek 14. října
Sobota 15. října 10.00 – 11.30 15.00 – 17.30
Neděle 16. října

Přesný čas: 10-17

Mapa: Zmrzlík, Praha-Praha-Řeporyje, Česká republika

Zhodnocení projektu

Pomohli jsme podle svých sil. My – Benjamínci – jsme totiž ještě předškoláci. Ale vzali jsme ssebou taky nějaké rodiče, aby nás bylo na to pomáhání víc. Hlavním naším úkolem bylo tentokrát v blízkém sadě posbírat zásobu jablíček pro koníky. Nanosili jsme jich velkou hromadu. Mají je totiž moc rádi :-) Za to jsme se mohli taky povozit na koňském hřbetě. Huculové jsou vlastně vzrůstem malí koníci, ale pro nás prcky jsou stejně obrovští.

Účast: 4 Benjamínci + 2 sourozenci do 15 let, 5 rodičů do 65 let a 1 vedoucí do 26 let

< Zpět na seznam projektů
Matyáš Valenta

Matyáš Valenta

Herec, scénárista

Vím, že pomáhat není v dnešní době pro každého samozřejmostí. Proto se mi projekt 72 hodin hodně líbí. Myslím, že může spoustě lidem ukázat, že pomoct někomu nemusí být nic náročného a že bychom si měli pomáhat nejen v rámci charitativních ak­cí.

Více o patronech >

Partneři projektu

Záštita ministra životního prostředí
Richarda Brabce
Záštita ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
Kateřiny Valachové
Záštita ministryně práce a sociálních věcí
Michaely Marksové