Články

Akce 72 hodin ve svém závěru může říct…

| Soňa Polak | Tiskové zprávy
Ilustrační fotografie 72 hodin

Největší dobrovolnická akce pro děti a mládež v ČR – 72 hodin se letos konala již posedmé a zúčastnilo se ji 35208 dobrovolníků. To už je pěkná kupa dobrých duší! Své síly rozložili do 612 projektů. Pokud jde o míru zapojení jednotlivých regionů, vede Moravskoslezský kraj (84 projektů), následují kraje Středočeský (75 projektů) a kraj Ústecký jim už šlape na paty (72 projektů). Akce nabízí dětem unikátní možnost vymyslet si vlastní, pěkný projekt, který pomůže přírodě, lidem nebo jejich okolí.

Další zdravé školní zahrady

Celorepubliková akce může za významný rozkvět, proměnu nebo zvelebení školních a oddílových zahrad. Za poslední čtyři roky jsme rozdali zdarma 1200 sazenic třešní, hrušní a jabloní, a naplnili tak zhruba dvě stovky zahrad ovocnými stromy.

Těší nás nárůst sociálních projektů

Třeba ZŠ Ústí nad Labem pořádali zábavně-sportovní dopoledne s výtěžkem z akce pro nemocnou Elišku.

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Rynholec pořádalo sbírku pro nevyléčitelně nemocnou Barunku.

Nechyběl ani již tradiční sběr papíru pro handicapovaná trojčata Koláčkova, který pořádá Dětský domov se školou v Chrudimi.

Žáci hotelové školy v Poděbradech připravili výrobky s vánoční tematikou, které se budou prodávat na adventním jarmarku. Získané finance poputují rodičům Žanetky, jako příspěvek na nákladnou rehabilitaci po dětské mozkové obrně.

ZŠ a MŠ Hoštejn s místní skupinou Českého červeného kříže organizovali „Bleší trh“ pro Péťu, trpícího vzácným Westovým syndromem.

Žáci osmého ročníku Základní školy v Lomnici uspořádali ve své škole charitativní sbírku oděvů a hraček pro azylový dům v Sokolově. Děti z turistického oddílu mládeže CHIPPEWA organizovali hravé odpoledne pro děti z místního nízkoprahového centra.

Mnoho dobrovolníků se rozhodlo propojit generace a navštíví domy seniorů.

Opět jsme pomáhali českým památkám

Vesměs se jednalo o údržbu zeleně, cest, sběr drobného kamene, nátěr laviček na českých hradech a zámcích. Uklízelo se na přístupové cestě na hrad Trosky, úklidové práce proběhly v okolí hradu Lukova, pomáhalo se rovněž kouřimskému skanzenu. O krásnější hrad Hartenberg se postarali žáci Střední školy živnostenské Sokolov.

Pomáháme rádi zvířatům

Pracantům nebyl lhostejný ani osud zvířecích kamarádů. Sbírku finančních i věcných darů pro handicapovaná zvířata z útulku Tibet připravili ZŠ Šaratice a Mladí hasiči Hostěrádky – Rešov. Pomoc Městskému útulku ve Znojmě uskutečnili studenti 2. D třídy ze ZŠ Znojmo – Načeratice. Žáci ZŠ speciální Frýdlant vyhlásili sbírku dobrot pro kočičí a psí svěřence útulku v Krásném Lese.

A pár neobvyklých projektů závěrem

Ve Vyškově proběhla výměna igelitových tašek kolemjdoucích za tašky plátěné.

Pomáhaly i odsouzené mladé ženy. Chtěly bychom ukázat všem, že i ženy ‚pod zámkem‘ mohou mít kladný vztah k přírodě a zájem o její čistotu. Někomu to může přijít jako paradox, ale proč nevyzkoušet novou věc, která by některé odsouzené mohla po propuštění z výkonu trestu motivovat k novému, lepšímu životu, říká ředitel věznice v Drahonicích Michal Charvát.

Teplákománie aneb V barevném k duševnímu zdraví – v Havlíčkové Brodě se šily tepláky pro děti hospitalizované na psychiatrii.

< Zpět na seznam článků

Partneři projektu

Generální partneři

Partneři

Mediální partneři

Záštita

Záštita Ministerstva životního prostředí
Záštita Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy
Záštita Ministerstva práce a sociálních věcí