Dobrovolníkům opět otevřeme brány hradů a zámků

Dobrovolníkům opět otevřeme brány hradů a zámků

Přinášíme první objekty Národního památkového ústavu, které hledají dobrovolníky na výpomoc.

Klášter Sázava

možný termín: 11.-14.10. 2018

Popis: Sázava ráda využije možnost dobrovolníků 11. – 14.10. Byli bychom rádi, pokud se najde nejlépe nějaký oddíl skautů (mohou být dívky i chlapci) a ne mladší než 13 let do počtu max. 15 osob (ideálně 7 – 12). Kontaktní osoba: Jaroslava Matoušová (kastelánka); matousova.jaroslava@npu.cz tel.: 602 238 303

Co nabízíme na Sázavě:

 • jednoduché ubytování v bývalé prelatuře ve spacácích, ale na postelích nebo matračkách (voda teplá i studená, jednoduchá kuchyňka)
 • po dohodě se skupinou – speciální prohlídka po nejdobrodružnějších místech kláštera a vyprávění o zakladateli skautské

  ministrantské organizace za 1. republiky „Legio Angelica“ benediktýna Patera Metoda Klementa, z níž se po 2. světové válce vyvinula Lesní ekumenická škola. Byl-li by zájem nabídla bych posléze oddílu spolupráci na výstavě ve vestibulu kláštera pro příští rok k výročí sametové revoluce s devítkou na konci o Paterovi Klementovi – Legio – Lesní ekumenická škola dříve a dnes (Pater Klement se narodil i zemřel také v letech s devítkou na konci, tj. 1879 – 1979)

 • pokud jde o práci oddílu v uvedených říjnových dnech, půjde o:
  • pečlivé čistění archeologických základů kostela sv. Kříže (tetrakoncha) od mechů na severní zahradě kláštera
  • příprava severní zahrady na zimu – hrabání listí
  • možné i hrabání svahů jižní zahrady a pokud nám pan dr. Bubeník – archeolog a náš soused přinese oddenky vína, budeme na jižní zahradě sázet víno
  • v případě, že mezi členy oddílu budou nějací mladí „intelektuálové“ spolupráce (brainstorming) na nových textech pro návštěvníky kláštera, které po zpracování v ČJ budou přeloženy do Aj, N, Fr a budou sloužit našim návštěvníků – cizincům individuálům
  • pokud jde termíny příjezdu a odjezdu, ideální by bylo: čtvrtek večer příjezd do Kláštera – pátek by se věnoval oddílu po stránce pracovní náš zahradník p. Nykodém, odpoledne já s dalším nastíněním úkolů a dílčími prohlídkami a večer u ohně vyprávění o P. Klementovi s opékáním buřtů – sobota celodenní samostatná práce pouze s občasným dohledem – večer shrnutí dne a případná korekce nedělního dopoledního programu a nápady – v neděli odpoledne odjezd (samozřejmě lze tento časový plán upravit)

Státní hrad Točník a Žebrák

možný termín: mimo hlavní termín 72 hodin Kontaktní osoba: Petr Zemánek (kastelán); zemanek.petr@npu.cz tel.: 602 289 730

Státní zámek Veltrusy

možný termín 19. –21. 10. 2018 Jedná se o práce v parku. Kontaktní osoba: Pavel Ecler (kastelán); (ecler.pavel@npu.cz) tel.: 725 708 552 (raději sms)

Zámek Krásný Dvůr

Hledá zhruba 10 dobrovolníků pro pomoc při organizaci Jablečného dne, který se koná 6. října. Je to největší akce, která se na zámku koná, s jarmarkem, hudebními a divadelními představeními, atrakcemi atd. Loňská návštěvnost dosáhla tří a půl tisíc osob. Dobrovolníci by měli pomoci s organizačním zajištěním – kontrolou vstupenek u brány či pomocí s parkováním.

V termín konání akce 72 hodin, přesněji o víkendu 13.-14. října organizujeme úklid zámeckého parku. Ten je jeden z nejstarších a nejlépe dochovaných přírodně krajinářských parků v České republice.

Státní hrad Házmburk

Dobrovolníci zde můžou pomoct s úklidem zámeckého parku – je překrásný! Termín dle dohody s kastelánkou. Kontakt: Miriam Němcová, kastelán, (nemcova.miriam@npu.cz)

Státní zámek Bouzov

Pomozte uklidit zdejší krásný park. Především půjde o hrabání listí. Proto termín dle dohody. Kontakt: PhDr. Zuzana Šulcová, kastelán, (sulcova.zuzana@npu.cz)

Partneři projektu

Generální partneři

Partneři

Mediální partneři

Záštita

Záštita Ministerstva životního prostředí
Záštita Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy
Záštita Ministerstva práce a sociálních věcí