Články

Pomoc na hradech a zámcích

| Soňa Polak | Aktuality
loni

Spolupráce s Národním památkovým ústavem pokračuje i letos. Jedná se o velice oblíbenou nabídku pro dobrovolníky.

Níže přinášíme seznam objektů s popisem plánovaných prací. Když se rozhodnete jít na některý z objektů pomáhat, tak prosíme napište na e-mail: sona.polak@crdm.cz a podrobnosti domluvíme jednotlivě.

Trosky hrad Trosky Akce 72 hodin se na Troskách uskutečnila již několikrát. „Po sezóně půjde nejspíš o úklid okolí hradu od odpadků po turistech, případně hrabání listí a větví,“ upřesňuje kastelán hradu Lubomír Martine.

Duchcov státní zámek Duchcov Na Duchcově uvítají pomoc se zazimováním Knížecí zahrady, případně i úklid areálu před zimou. „Za spolupráci budu moc ráda,“ vzkazuje kastelánka Lucie Šťastná.

Bečov státní hrad a zámek Bečov Pomoc dobrovolníků je vítaná i zde. O jaké práce se bude jednat nám kastelán Tomáš Wizovský upřesní v záři.

Valeč státní zámek Valeč „Úklid kolem hradu. Pak práce spojené s výsadbou části historického sadu, která by se měla letos na podzim realizovat,“ upřesňuje práci pro dobrovolníky kastelán Tomáš Petr. A dodává: „K ubytování. Pokud nikdo nezruší rezervaci, máme možnost jen provizorního ubytování na karimatkách v multifunkčním sálu (wc, sprcha k dispozici). Jinak v těchto dnech by mohli dobrovolníci využít zajímavý doprovodný program.“ Viz https://www.zamek-valec.cz/…gicky-unikat.

Libochovice státní zámek Libochovice Zámek již tradičně spolupracuje s místní Základní školou Libochovice, kdy v rámci akce 72 hodin žáci několika tříd pomáhají s úklidem zámeckého parku. „Ale není problém u nás přivítat další dobrovolnickou partu,“ říká Michaela Prokopová, kastelánka zámku Libochovice.

Sázava klášter Sázava „Zatím jsem dobrovolnicky spolupracovala s Hnutím Brontosaur a na konci srpna nám také vítaně pomůže, dobrovolníci přenocují, opečeme si špekáčky s jednou partou mladých lidí evangelického společenství,“ přibližuje situaci paní kastelánka Jaroslava Matoušová. O další pomoc má zájem a nabízí následující: „Práci bych měla dvojího charakteru podle zaměření konkrétních lidí. Parta zahradní: práce na severní zahradě kláštera se základy kostela sv. Kříže z 11. století, hrabání listí a čištění románských základů od mechu. Parta tvořivě-edukační: práce v edukačním prostoru pro školní kolektivy, výroba pomůcek pro školní programy (např. výroba kopií raně středověkých záušnic z drátků a hliněných korálků, zalévání „nálezů“ do sádry, příprava podkladů pro školní restaurátorské dílny apod.) Zázemí, včetně přenocování máme pro cca 15 lidí (postele) po cca 2–4 v pokoji s dvěma kuchyňkami, dvěma koupelnami a dvěma WC."

< Zpět na seznam článků

Partneři projektu

Generální partneři

Partneři

Mediální partneři

Záštita

Záštita Ministerstva životního prostředí
Záštita Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy