Projekty

72 hodin péče o přírodu

72 hodin péče o přírodu

Cílem naší společnosti by měla být trvalá udržitelnost životního prostředí. V podstatě jde o to nespotřebovávat více, než co lze v přírodě zase obnovit. Jak tedy o přírodu začít lépe pečovat. Přinášíme pár tipů, které když se rozhodnete plnit, splníte i naši výzvu.

1. respektujte přírodu
Chovejte se k ní tak, jako by to byl váš nejlepší kamarád. Neničte ji, neznečišťujte ji odpadky, chraňte ji.

2. nepoužívejte auto
Zkuste se do školy dostat pěšky, na kole nebo na koloběžce. Když už musíte, používejte hromadnou dopravu.

3. nepoužívejte jednorázové věci, recyklujte je, kupujte jen to nejnutnější
Bohužel náš současný životní styl je založen na plýtvání. Jakmile se něco pokazí, už to ani neopravujeme, ale hned koupíme to samé znovu. Používáme jednorázové nákupní tašky, jednorázové nádobí, jednorázové fotoaparáty, plastová brčka - to je spousta věcí na jejichž výrobu, distribuci a prodej byla spotřebovaná energie a které s nadzázkou řečeno vyhazujeme ještě dříve, než je začneme používat. A dokázali byste nakupovat bez obalu? To je teprve výzva. 

4. nakupujte místní potraviny
a rovnou třeba i on-line. Pokuste se zmapovat si své okolí, třeba se vám podaří najít v blízkosti dodavatele potravin nebo nějakého farmáře. 

5. zkuste jíst méně masa
Tohle je zvláštní viďte? Věřte nebo ne, ale přírodě tím pomůžete. Hromadné chovy zvířat produkují velké množství CO2 a dalších plynů znečišťující vzduch. Rozhodně vás nenutíme maso nejíst vůbec, ale jen pro představu, vegetariání prý ušetří vzduch ročně o 400 kg CO2.

6. pijte kohoutkovou vodu
Pokud ji nevěříte, zkuste se podívat po nějakém lehce dostupném vodním filtru. Jen si představte, kolik odpadů vzniká z balených plastových vod.

7. omezte plasty
Do obchodu si pořiďte vlastní tašky, nespoléhejte na jednorázové sáčky. Domů si pořiďte dózy na potraviny, které můžete opakovaně využít. A víte, že již existují obchody, ve kterých lze nakupovat bez obalu? Zkuste se po nich ve svém okolí podívat.

8. vypněte všechny spotřebiče fungující na elektřinu, pokud je nepoužíváte
Prostě je vytáhněte ze zásuvky, nebo si pořiďte takové, které lze vypnout. Elektrické spotřebiče ve stan-by režimu stále elektřinu spotřebovávají. Nejen že tím pomůžete přírodě, ale určitě tím i ušetříte.


Naši výzvu splní ten, kdo se během 72 hodin bude řídit alespoň třemi z výše uvedených bodů.

Pracovní list k této výzvě naleznete zde.

Chci přijmout výzvu

Pro přijmutí výzvy je potřeba být přihlášený.

Další výzvy